AJAX

    V odborných kruzích se v dnešní době roztrhl pytel nad debatami nad technologií AJAX. Jedná se o zkratku pro ,,Asynchronous Javascript and XML". Jakou výhodu AJAX přináší pro běžného uživatele?
   
    AJAX slouží především ke změně části či célého obsahu stránky bez toho, abyste museli znovu načítat celou stránku. Pokud tedy běžně kliknete na například tlačítko, odešle se formulář, znovu se načte stránka a zobrazí se výsledky. Za pomocí technologie AJAX však kliknete na tlačítko, výsledky se ,,kdesi" na pozadí odešlou a během mžiku se někde v obsahu stránky zobrazí výsledky bez toho, aby se znovu načítala celá grafika.

    K čemu toto všechno je dobré? Především, díky technologii AJAX se mohou webové stránky přiblížit klasických aplikacím na Vašem počítači, kdy reagují rychleji a načítají jen to, co je třeba. Šetří se tak poměrně dost datového toku, šetří se internet, vy nemusíte déle čekat. Jaké jsou však nevýhody AJAXu?

Nevýhody

    Největší nevýhoda je pravděpodobně v uživateli samotném. Mnoho návštěvníků internetu v dnešní době zkrátka není připraveno na potenciál, který tato technologie nabízí. Mnoho lidí má velmi zjednodušené internetové vidění a zažitý zvyk, že pokud na něco kliknou, načte se stránka a objeví se něco jiného. Možnosti AJAXu přitom nesahají pouze do změny obsahu, ale zasahují téměř všechny aspekty internetové stránky. Koneckonků, ukázky této technologie na konci možná poukáží, jakým směrem se do budoucna mohou vyvíjet webové aplikace.

    Mnoho internetových odborníků také poukazuje na špatnou přístupnost webu, která souvisí jednak s nutností mít zapnutou podporu javascriptu ve Vašem prohlížeči (což má dnes snad již každý), ale mimo jiné také právě na matení uživatele či částečnou diskriminaci zrakově či sluchově postižených, kteří Váš web čtou mnohdy také.

AJAX kolem Vás

AJAX jako technologie není žádná novinka - jedná se skutečně o ,,obyčejné" Javascripty na stránkách, které však byly dotaženy do takové podoby, že mohou zastávat funkci plnohodnotné části webových stránek - v dobách dřívějších jej, pokud to přeženu, používaly weby pouze pro vyskakovací okna, reklamy, či měnící se blikátka, nicméně dnes na tuto technologii narazíte téměř na každém kroku - počínaje webovým rozhraním u oblíbeného poštovního portálu, našeptávače od Seznamu (což je např. jedna ze základních ukázek AJAXu) a administrací Vašich webových stránek konče - jmenovitě u analýzy klíčových slov, nápovědy či automatické tvorby adresy ze jména stránky.

Budoucnost AJAXu

Základní otázkou také je vztah AJAXu a technologie FLASH. Webové stránky ve Flashi, ač krásně animované a pohyblivé, jsou pro vyhledávače absolutně nepřípustné a nové a nové přídavky AJAXu se pomalu, ale jistě přibližují k některým efektům a animacím, které šly dříve vytvořit právě pouze pomocí Flashe. Možná Vás níže uvedené ukázky přesvědčí, že o AJAXu v budoucnu ještě mnohé uslyšíme...

Ukázky AJAXu


 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma