Jaký používáte prohlížeč internetu?


    Ihned na začátek článku tato zajímavá otázka. Ze statistik je dokázáno, že více než 70 procent uživatelů internetu používá pro surfování výhradně Internet Explorer. Je to logické - člověk, který počítač používá k občasnému surfování, nemá důvod porozhlížet se někde jinde a zkoušet jiné prohlížeče. Současná verze prohlížeče - verze 6 - však bude zanedlouho nahrazena novější verzí - 7 - která bude dostupná v novém operačním systému Windows Vista.

    Jaké změny však přinese nový Explorer veřejnosti? Tím největším plusem by měla být konečně rozumnější podpora standardů, za kterou byl Microsoft v minulých verzích často kritizován. V praxi to vypadá tak, že stránky se (i dnes) musejí tvořit nadvakrát - jednou, aby fungovaly v ,,normálních" prohlížečích, a poté ještě doupravit tak, aby se zobrazovaly stejně i v Internet Exploreru. Pro většinu internetového světa je to samozřejmě utrpení a zbytečná práce navíc.

Co přináší nový Explorer 7?

Kromě výše uvedné lepší podpory standardů se Microsoft porozhlédl po konkurenčních prohlížečích, a nechal se i zjevně inspirovat. Například podpora záložek, která je známá především u prohlížečů Opera a Firefox se v nové verzi Exploreru objeví také. Pokud ještě nevíte, co záložky znamenají, vězte, že o mnoho přicházíte... Viz například recenze Firefoxu výše.

Bezpečnost?

Stejně jako každá nová verze programu, i Explorer si klade za úkol především zvýšit bezpečnost surfování. Zda se to společnosti Microsoft  skutečně podaří, necháme na posouzení až po vydání finální verze..

Závěrem

V současné době je prohlížeč vydáván v beta verzích, které obsahují mnoho chyb. Nicméně již teď je jasné, že nový Explorer zase trochu zamíchá kartami na poli internetových prohlížečů. Microsoft si je vědom, že alternativní prohlížeče jeho pozici začínají silně oslabovat a proto přichází poměrně v pravou chvíli s produktem, který jim může konkurovat. Jeho výhoda bude především v tom, že bude opět standardní součástí Windows (snad). 
 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma