Co znamená 404 Not Found


Fráze 404 Not Found mezi počítači znamená, že daná stránka neexistuje, nebo ji zkrátka nelze nalézt. Stejně, jako my lidé máme svůj jazyk, počítače si pomocí tvz. stavových kódů předávají, v jakém stavu daná stránka je. Nebudeme Vás tu zaťežovat detaily ohledně fungování internetu, Vás by však mělo především zajímat, proč je pro Vás chybová stránka 404 tak důležitá a zajímavá

K čemu to je

Zpočátku spolupráce s námi je chybová stránka k ničemu. V případě, že se budete starat o svůj web, budete také postupem času přicházet na to, že dříve napsané texty jsou již neplatné, a vydáte jejich aktualizovanou verzi, případně tyto texty raději smažete celé. To, že vy smažete texty na svém webu, však ještě neznamená, že zmizely ze světa. Proč?

Především, pokud budete tvořit stránky se serverem Onas.cz, dříve či později si Vás oblíbí vyhledávače a Vaše stránky si zaregistrují. Výsledek do budoucna bude takový, že zatímco vy stránku smažete, vyhledávače ji budou mít neustále v paměti a případně ji nabízet ve výsledcích hledání.

Jaký to má dopad?

Dopad je jednoduchý. V případě, že Vaše stránka neexistuje, a vy ji přesto zobrazíte jako normální stránku, budou si vyhledávače myslet, že stránka stále existuje, jen na ní není žádný text. Výsledkem je to, že si Vaši případní zákazníci, kteří vědí, co 404 znamená, budou myslet, že máte nefunkční prezentaci a poměrně rychle utečou. Stránka 404 také umožní vyhledávačům rychleji rozpoznat, že stránka již neexistuje a signalizuje, že stránku můžou v klidu vymazat ze své databáze, a zbytečně ji tak nenabízet veřejnosti, kdyžý už stejně nefunguje

Kdy to pocítím

V případě nefunkční stránky 404 vše pocítíte především v případě, že s naším serverem budete úzce spolupracovat, a provozovat například E-shop. Dříve či později vyměníte sortiment, smažete jej ze svého webu, avšak v případě nefunkční stránky 404 budou lidé výrobek, který již dávno nemáte, neustále poptávat. Nejen kvůli tomu je tedy důležité stránku 404 mít, a pokud možno funkční.

Jak to ověřit?

To, jestli Vaše současné webové stránky jsou i po této stránce v pořádku, ověříte jednoduše - zadejte do svého webového prohlížeče adresu svého webu, a za lomítko doplňte nesmyslné znaky - např.na  www.onas.cz/asdfasdf je ukázka ,,vzorné" chybové stránky 404, kterou by měl mít každý solidní web. Toto ošetření se týká všech webových stránek, které jsou tvořeny na serveru Onas.cz - to, co jiní zapomínají zmínit jako důležité rozšíření, my máme jako samozřejmost. 
 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma