Co je to CSS


CSS je ve světě internetu, oproti například funkci emailu či textového internetu, poměrně novinkou. Přestože existuje již několik (více) let, dodnes někteří tvůrci webových stránek ani netuší, že něco takového existuje. K čemu tedy CSS slouží?

Každá webová stránka se skládá ze zdrojového kódu - pro běžného uživatele to představuje shluk dat, který se nedá číst. Pro počítač a pár (desítek tisíc) lidí to ale představuje denní chléb a musí mu rozumět. Zde však nastává rozdíl mezi těmi, kdo webovým stránkám ,,rozumí" a těmi, kdo jim rozumí skutečně. Ve zdrojovém kódu webových stránek by se totiž v ideálním případě mělo nacházet co nejméně dat okolo - zkrátka text samotné stránky a několik značek, které si programátor v kódu udělá (ti znalejší tomu říkají tagy). Na základě těchto značek je poté programátor schopen vytvořit právě CSS, které se poté napojí na samotný zdrojový kód a jeho funkcí je ==== grafický vzhled Vaší webové prezentace.

Nerozumím

Odstavci výše nerozumíte, ale něco Vám říká, že ,,to" CSS by jste na stránkách asi chtěli mít? Nebudeme Vás zatěžovat detaily, proč je skutečně dobré CSS používat, a raději Vám vysvětlíme, jak poznáte, jestli je Váš stávající webmaster šikovný a CSS používá, a nebo od tomto pojmu ještě nikdy neslyšel? Jednouše - pokud používáte například prolížeč Firefox, najeďte na hlavní menu programu, zvolte ,,Styl stránky" a zvolte ,,žádný". Co by se mělo v ideálním případě ukázat? Paradoxně pouze bílá stránka s textem, který se na stránce nachází, a maximálně několik málo obrázků - logo atd.. Pokud se však po vypnutí stylu webová stránka příliš nezměnila, je třeba změnit svého internetového rádce. Pravděpodobně totiž není vše v pořádku, protože Váš administrátor nejde s dobou...

Proč tedy CSS

CSS slouží jednoduše k tomu, že dokáže, slovy programátora, oddělit grafiku od aplikační logiky. Slovy laika, pokud si necháte postavit webové stránky bez použití CSS, bude Vás následné předělání grafiky do zimního kabátu stát téměř stejně, jako stránky samotné. V případě použití CSS se však jedná o záležitost na několik desítek minut a tomu odpovídající částku. 
 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma