Co je POP3

POP3 přístup pro Vás ve zkratce znamená to, že svoji emailovou schránku nemusíte používat pouze prostřednictvím webového rozhraní (které znáte například na Seznamu,Centru či Atlasu), ale své oblíbené zprávy si můžete číst také prostřednictvím oblíbeného emailového klienta - nejznámější z nich je zejména MS Outlook či konkurenční Thunderbird od Mozilly. Pokud pro výběr své pošty začnete používat jeden z nich, dostane se Vám následujících výhod
  • pokud cestujete a jste mimo dosah internetu, můžete si zprávy číst - uloží se na Váš počítač
  • pokud si chcete přečíst zprávy, nemusíte neustále chodit na webový portál a zadávat heslo - program si vše pamatuje za Vás a zprávy stáhne automaticky
  • přívětivost a možnosti ovládání klasického programu jsou mnohem lepší, než v případě rozhraní na webu
  • objem Vašeho disku je, narozdíl od malé mailové schránky, téměř nevyčerpatelný

Nyní tedy víme, proč je POP3 přístup k Vaší poště to pravé. jakým konkrétním způsobem nastavit emailového klienta tak, aby Vaši poštu přijímal, a vy to měli mnohem jednodušší? Předpokládáme, že někde před sebou máte email, poznámku či SMSku, na které máte údaje pro přihlášení přes POP3. Těmito údaji musí být :
  • adresa POP3 serveru
  • uživatelské jméno
  • heslo
dodatečným údajem může být také adresa pro výběr pošty přes web, tzn. situace, kdy například nejste u svého počítače, avšak chcete se podívat na novou poštu. Tuto adresu stačí zadat do webového prohlížeče a do příslušných polí zadat jméno a heslo - v ideálním případě jste přihlášeni do úplně stejné schránky, ale přes webové rozhraní.

Konkrétní návody

Před samotným nastavením prosím berte na vědomí následující : je třeba přesně dodržovat údaje, které Vám Váš provider zaslal. POP3 adresa mail.jicinet.cz rozhodně neznamená to samé, jako adresa www.mail.jicinet.cz, stejně jako název Vašeho účtu info@onas.cz rozhodně neznamená to samé, jako info. Častou chybou je také špatné opsání hesla, pozor si dávejte zejména na malá / velká písmena a pletení číslovky 0 a písmene O. Při zadání jakékoliv z těchto informací se na svoji poštu rozhodně nedostanete. Předtím, než budete volat našeho administrátora s tím, že pošta nefunguje, se prosím ujistěte, že děláte vše dle dodaných údajů a přesně tak, jak je ukázáno v instruktážním videu.

Jak nastavit MS Outlook

Konkrétní nastavení MS Outlook Vám nabízíme prostřednictvím série obrázků, kde je přehledným způsobem naznačen celý postup, jak název serveru, jméno i heslo zadat. Před prohlédnutím všech kroků však doporučujeme přečtení informací, týkajících se SMTP - tedy nastavení odesílání pošty. Instruktážní video je k nahlednutí zde:


Stále nechodí?

Pokud Vám ani po prohlédnutí videa výše klient nepracuje tak, jak má, vyzkoušejte si, zda je chyba skutečně na jeho straně. Nejlepším způsobem to ověříte, pokud se do své emailové schránky pokusíte připojit pomocí webového rozhraní, které znáte například ze Seznamu. Kroky, jak se přihlásit, naleznete zde :


Nastavení SMTP

U každého účtu je také třeba zadat adresu SMTP serveru, který slouží obráceně - zatímco POP3 slouží k posílání pošty, SMTP zase k odesílání. Adresu smtp serveru však od svého poskytovatele většinou nedostanete, protože k odesílání pošty se používá počítač, který je Vám nejblíže - tedy server poskytovatele Vašeho internetového připojení. Jeho adresa se tedy může lišit a pro její zjištění Vám doporučujeme navštívit stránky Vašeho poskytovatele, případně jej požádat jinou cestou. Poskytovatel webhostingu Vám zajistí pouze přijímání emailů, nastavení odesílání se ale mění pouze v případě, že měníte svého poskytovatele internetového připojení. 

Dobrý konec

Pokud vše dopadlo dobře, do Vašeho poštovního klienta právě dorazila první zpráva, která Vás ujistila, že nastavení je v pořádku. Tímto je vše hotovo a na nastavení emailu nemusíte minimálně do doby, než budete měnit hesla, sahat.


 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma