Validní webové stránky


Každá webová stránka se skládá ze zdrojového kódu. Pokud jste zdrojový kód nikdy neviděli, stačí si ve svém webovém prohlížeči kliknout na odkaz ,,Zobrazit zdrojový kód" - tento odkaz se většinou nachází v nabídce po kliknutí pravým tlačítkem myši kdekoliv na stránce. Ti méně znalejší z nás (tedy každý, kdo se nikdy tvorbou webových stránek nezabýval) ze změti znaků neznají ani slůvko a ti, kteří webové stránky tvořili, musí přesně vědět, k čemu které slůvko na webové stránce slouží. Pomocí zdrojového kódu můžete vyčíst mnoho poznatků - především ale to, jak kvalitní jsou Vaše webové stránky a také to, jak kvalitní je autor Vašich webových stránek

Chceme 0 chyb

Mnoho lidí, kteří si chtějí webové stránky chtějí nechat udělat, požadují validní web. To v praxi znamená, že webové stránky jsou vytvořeny naprosto dle normy a neobsahují žádnou, byť i sebemenší, chybku. Mnoho tvůrců webových stránek se na svém webu také pyšní ikonami, že jejich web je skutečně jeden z mála, který neobsahuje žádné chyby. Jaká je však praxe? Jak moc zásadní vliv má počet chyb na stránce na výkon Vaší prezentace?

Kdo tvoří chyby

    Chyba se na Vaší webové stránce může objevit hned z několika důvodů - jako první ji může udělat autor webových stránek, pričemž chyba může být naprosto zásadní, nebo jednoduchá, nepodstatná. Ty zásadní chyby mají neblahý vliv na zobrazování v různých prohlížečích a případnou funkčnost celého webu, a ty jednoduché ... v podstatě na nic.
    V obvyklém procesu tvorby webových stránek autor před dokončením díla provede kontrolu (= validaci) kódu a odstraní případné chyby. Poté je již vše na autorovi samotných textů (= zákazníkovi), jak moc se o svůj web bude starat. Psát obsah webových stránek lze několika možnými způsoby, přičemž ten nejčistší způsob je přímá editace html kódu. Přímé editaci však rozumí málokdo, a proto na řadu přichází editory textů, které připomínají MS Word, avšak jazyk jejich psaní není natolik dokonalý, jako ruka tvůrce webu, a autor textu se nevědomky může dopustit chyb, které se následně projeví při kontrole.

Jak udělat co nejméně chyb?

V případě autora webu je to jasné, avšak pozor by si měli dávat především autoři obsahu - především přímé kopírování textu z MS Wordu bez možnosti očištění textu je naprostá katastrofa a nejen, že velikost textu je několikanásobně větší, ale počet chyb se počítá v řádu stovek. Solidní redakční systém tedy buď kód přímo očistí při vkládání, nebo nabízí možnost očištění všech textů od ,,balastu". Ani poté sice nemáte 100% jistotu, že Váš web bude bez chybičky, nicméně v tomto případě méně = lépe. Ideálním postupem je napsání čistého textu, oddělení odstavců, označení nadpisů a uložení - tímto způsobem se dopustíme nejméně chyb.

Jaký vliv mají chyby na výkon webu?

    Jak jsem již psal - chyby mohou být zásadní, nebo jednoduché. Pokud autor webových stránek překříží odkazy,či provede podobnou hrůznost, může to mít zásadní vliv na vyhledávače a zobrazování v různých prohlížečích, a tím i na úspěšnost Vašeho webu. Pokud však vy, jako autor, zapomenete přidat titulek k odkazu či obrázku, bude to bráno jako chyba, ale návštěvnost Vašeho webu to pravděpodobně nesníží.

    Pokud se nyní rozhodnete vyzkoušet, jak moc kvalitní je Váš web, můžete své stránky vyzkoušet a prohnat ,,validací" - tedy testem validnosti webu. To, že Váš web bude ukazovat několik (desítek) chyb, však neznamená žádnou drastickou skutečnost - několik zapomenutých popisků u obrázků, či  zapomenutý titulek by na Vašem webu sice měly být, nicméně mnohem důležitější je, zda obsah Vašich webových stránek splňuje kritéria strukturovaného textu, obsahuje správně označené nadpisy, a zda se strukturou Vašeho webu dokáže prokousat nejen člověk, ale také robot vyhledávače. Neméně důležitá je také skutečnost, zda se webové stránky zobrazují správně v prohlížečích Explorer a konkurenčním Firefoxu - vždyť již více, než každý 4. návštěvník, používá něco jiného, než právě MS IE.

Koneckonců - na co Vám budou naprosto validní stránky, když se v nich nebude nikdo orientovat? Tyto zásadní chyby bohužel ,,validátor" rozpoznat nedokáže a mnoho lidí se úplně zbytečně žene za nulovými chybami namísto toho, aby lepším způsobem zpracovali či rozšířili obsah.

    
 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma