Google Desktop


Všichni známe společnost Google víceméně pod pojmem vyhledávač či emailová služba. Člověk, který se však běžně nesetkává s IT světem, ani netuší, kam až sahají ,,pařáty" softwarového giganta Google. Mimo internetových služeb totiž nabízí také některé desktopové aplikace, tedy programy, které si nainstalujete na svůj počítač - což je právě ten zásadní rozdíl oproti aplikacím provozovaným výhradně po internetu. Co nám tedy Google v této oblasti nabízí?

V současné době jsou nejznámější dvě aplikace  - první je Google Picasa, což je prohlížeč fotografií. Před vyzkoušením jsem čekal kvalitu u Google obvyklou, nicméně přijde mi, že se jedná o trochu narychlo ušitý prográmek. Funkcemi Vás přiliš neosloví, avšak grafický vzhled a animace mu vytknout nelze. Cílem tohoto článku je však druhý program - Google Desktop

Desktop? Co to je?

Google přišel s myšlenkou využití jejich vyhledávacího algoritmu při prohledávání dokumentů na Vašem lokálním počítači. Na svůj počítač si tedy nainstalujete jejich aplikaci, která se usídlí v pravé části Vaší plochy nebo na liště. Co se děje poté?

Jakmile program pustíte, začne v dobu, kdy počítač nevytěžujete, pomaličku prohledávat obsah celého Vašeho disku. Prohledává jej ale velmi důkladně - rozumí souborům, ve kterých jsou umístěny emaily, rozumí dokumentům ve Wordu i ostatnímu. Všechny tyto údaje si pečlivě ,,syslí" do lokální databáze na Vašem disku a jakmile s prohledáváním skončí, začne zkrátka znovu - tomuto procesu se říká indexace a činnost je to v podstatě stejná, jako když internetový robot prolézá internetové stránky a indexuje je.

Mám zaindexováno

Jakmile si tedy vzpomenete, že byste rádi ve změti dokumentů nalezli půl roku starou smlouvu, není nic jednoduššího, než zadat její klíčové slovo, a výsledky Vám ihned vyběhnou v okně internetového prohlížeče - ano, výsledky se objeví jako normální hledání na Google s tím rozdílem, že odkazy nevedou na webové stránky, ale na Vaše dokumenty.

Pro a proti

Program doporučuji všem, kdo mají na svém počítači byť jen mírný nepořádek v dokumentech. Indexace Vás nijak neobtěžuje a nebrání v práci a pokud chcete něco naleznout skutečně rychle, je to skvělá volba - skutečně doporučuji vyzkoušet. Zajímavé jsou také ostatní funkce aplikace jako prohlížení fotek, nových zpráv či ukolovník přímo na ploše - funkcí je skutečně hodně.

Velmi diskutované je však také jedno proti a tím je funkce ,,Search across computers". Jedná se o funkci, kdy si po přihlášení do účtu Google můžete vzdáleně po internetu prohlížet své dokumenty doma na počítači. Samozřejmě, že tyto dokumenty jsou ale nahrané na serverech Google a může tak dojít k odcizení dat přímo z Vašeho počítače. Nutno říci, že tato funkce je, ať to Google myslel jakkoliv, velmi zásadní zásah do soukromí a Google za to sklidil velkou kritiku. Standardně je však tato funkce vypnuta a tak nic nehrozí - zálěží pouze na Vás, zda chcete nechat Google nahlédnout do Vašeho soukromí.

Desktop ano či ne?

Osobně jsem byl zpočátku k této aplikaci velmi nedůvěřivý, nicméně když jsem během vteřiny vyhledal dokument, který bych jinak hledal několik (desítek) minut, uvědomil jsem si teprve užitečnost tohoto prográmku. Osobně doporučuji každému, kdo nechce ztrácet čas prozkoumáváním disku svého počítače. 
 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma