Interaktivní ovládání vzhledu Vaší prezentace

Pro techničtěji založené uživatele je k dispozici interaktivní editace grafiky www prezentace. I když by grafický vzhled měli měnit především profesionální grafici, s trochou trpělivosti můžete vzít jeden z několika desítek přednastavených vzhledů a změnit jej téměř k nepoznání. Jak to může vypadat, pokud se s naší aplikací naučíte, můžete vidět například ZDE.

Začátek interaktivity

Pro začátek editace Vaší webové prezentace stačí v administraci kliknout na odkaz ,,Logo, obrázky" a následně na odkaz pro změnu pozice loga či obrázku. V novém okně se otevře Vaše internetová prezentace, navíc ale s malým ovládacím panelem, ve kterém lze vybrat prvek, který chcete ovládat. Vybráním prvku vlastně programu řeknete, co chcete na grafice svého webu změnit. Seznam nejdůležitějších prvků je uveden na konci této stránky. Vzhledem k tomu, že každý z přednastavených designů je odlišný, se mohou odlišovat či lišit některé prvky včetně jejich nastavení.

Po vybrání prvku se v ovládacím panelu objeví seznam vlastností, které daný prvek obsahuje. Všechny vlastnosti můžete zkusit změnit, nebo můžete přidat vlastnosti další. Díky změnám těchto vlastností můžete docílit naprosto originálního vzhledu bez toho, aby bylo nutné předělávat webové stránky či jejich obsah. Kompletní seznam vlastností je výborně popsán na webu Jakpsatweb.cz, konkrétně na stránce http://www.jakpsatweb.cz/css/css-vlastnosti-hodnoty-prehled.html.

Ke každému vybranému prvku tedy můžete přidat libovolnou vlastnost a změnit tak jeho vzhled.

Seznam a popis prvků na stránce

Zde si ukážeme seznam nejdůležitějších prvků, které se na stránce nacházejí. U většiny designů jsou již prvky přidány a jsou tedy vidět v seznamu prvků. Pokud tomu tak není, stačí prvek přidat pomocí políčka v dolní části ovládacího panelu. Pokud je tento prvek u designu přítomen, můžete začít měnit jeho vzhled.

body

pozadí Vaší www prezentace

#logo

Logo prezentace. U většiny designů lze po ,,uchopení" loga myší pohybovat a umísťovat jej libovolně na stránce. Po změně pozice nezapomeňte uložit změny v ovládacím panelu. Změnu pozice můžete určit také pomocí vlastností top a left

#obrazek

Změna hlavního obrázku. U tohoto prvku je vždy určena vlastnost background-image, která určuje cestu k obrázku. Obrázek si můžete vybrat interaktivně - buď  z naší databáze, nebo lze vybrat libovolný obrázek ,který jste na server nakopírovali pomocí editoru textů. Po najetí na obrázek se změní kurzor. Po zmáčknutí SHIFT, uchopení a tažení můžete interaktivně změnit velikost obrázku.

#sirka

hlavní element na stránce, určující šířku celé prezentace.

#search

fulltextové vyhledávání. Stejně jako ostatní prvky, i tento je možné uchopit a myší přetáhnout jinam.

.had

vlastnosti lišty, na které se nachází navigace (např. homepage >> kontakt). Většinou je možné určit minimálně barvu či odsazení textu (vlastnost padding)

 

Závěrem

Popsat v jednom článku celý software pro ovládání grafiky webové prezentace není jednoduchý úkol. Snažil jsem se však ukázat alespoň základní vlastnosti, které chce majitel prezentace změnit - logo, obrázek, popřípadě šířku prezentace. Pokud se do naší aplikace dostanete hlouběji, přijdete na to, že lze měnit úplně vše od velikosti textu, až po barvu každého kousku prezentace. Na tyto úkoly je ale třeba alespoň základní znalost problematiky. Snad do ní s tímto článkem alespoň trochu vniknete.


 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma