Jaká bude budoucnost vyhledávání?

Internetové vyhledavače zažívaly, zažívají a budou zažívat ještě velký boom. V dnešní době, kdy na internetu existuje téměř neomezené množství textu, by jistě bylo velmi těžké něco najít bez pomoci vyhledávače jakýkoliv kvalitní materiál. Do budoucna však IT specialisté předpovídají mnohem účinnější vyhledávání, než je nyní. Vyhledávače se budou snažit být přítulnější, budou se snažit nalézt konkrétní odpověď a budou mnohem chytřejší...

Co nás tedy konkrétně čeká?

Zvuk

Počítače v budoucnosti jistě nebudou pouhé koukací hračky, jako dnes. S přibývajícím počtem informací budou jistě přibývat způsoby, jak s námi bude počítač komunikovat. První vlaštovkou budoucnosti je jistě například server Speegle, což není nic jiného, než Google doplněný o hlasové funkce. Pokud si však myslíte, že se Vám ozve klasická ,,plechová huba" počítače, jste na velkém omylu. Některé výsledky hledání tento server dokáže přečíst skutečně bravurně, a to se nachází teprve v testovací fázi. České fráze se prozatím ale nepokoušejte slyšet - server na naši poněkud složitější řeč není prozatím stavěn

Přítulnost

Proč do světa vyhledavačů nezakomponovat dnes stále ještě neobvyklé funkce? Také Vás již nebaví bílé pozadí, na něm černý text a nutnost neustálého klikání? Pak vyzkoušejte server Snap, jehož vyhledávací algoritmus mne sice nijak nenadchnul (prozatím), nicméně jednoduchost a rychlost, s jakou si dokážete udělat obrázek o stránkách, které se chystáte navštívit, Vás prostě dostane. Přiznám se, že podobnou funkci bych uvítal již dnes a ušetřila by mi hodně času při vyhledávání. Mnoho (ne) kvalitních stránek se nechá poznat již dle jejich designu (modré pozadí a tmavě modrý text není skutečně nic ke čtení) a toto je funkce, kterou si dokáži představit ihned.

Konkrétní dotaz = konkrétní odpověď

Konkrétní odpověď na konkrétní dotaz je právě ta funkce, se kterou jednoho dne přijde ten nejlepší vyhledavač, a pravděpodobně s tím přijde i zásadní změna v internetu jako takovém. V současné době nemají vyhledávací algoritmy a počítačová inteligence obecně dostatečné základy na to, aby mohly být obslouženy konkrétní dotazy. Vše má tendenci se zjednodušovat a tak se i počítače budou snažit porozumět našim potřebám. Zatímco dnes obyčejný člověk vyhledává slovní spojení o max. 1-2 slovech, protože při zadání konkrétního dotazu nic nenalezl (samozřejmě), do budoucna by mělo být naprosto normální, že pokud do vyhledavače zadáme větu ,,Chci ubytování na víkend v Krkonoších, pokud možno co nejblíže Pece P. Sněžkou" , vyhledavač nám vrátí konkrétní stránky s konkrétním obsahem.

Není to nesmysl

Výše uvedené skutečně není výmysl ze science-fiction filmu. Alespoň v prvních dvou odstavcích se můžete živě přesvědčit již dnes. Pokud počítače porozumí našemu mateřskému jazyku a budou v něm umět komunikovat, stane se počítač ovladatelný pro naprosto každého. Tato doba však není vzdálená několik generací, ale již klepe na dveře. Systémy inteligentní hlasové komunikace se dnes již úspěšně používají např. v oblasti telekomunikací a dopravy, kdy Vám počítač lidským hlasem odpovídá na vaše konkrétní dotazy. Je jen otázkou času, kdy se tyto prozatím originální technologie rozšíří v masovém měřítku a počítače nám budou rozumět doslova. Poté se ovládání stane hračkou a především - informace nalezneme mnohem snadněji, než dnes.

Současný trend sám o sobě směřuje ke konkrétnějším dotazům - pokud do vyhledavače zadáte jedno slovo, obvykle je nalezeno několik set tisíc webových stránek, což není to pravé. Pokud tedy do budoucna chcete být připraveni na vyhledavače a jejich algoritmy, budujte především svůj obsah - kvalitně a pokud možno co nejefektivněji (což Vám nabízíme).


 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma