Nový Internet Explorer 7


    Společnost Microsoft tento týden oznámila, že během tohoto měsíce (tzn. 10/2006) vydá finální verzi nového prohlížeče Internet Explorer. I když obvykle nemáme ve zvyku zasílat našim zákazníkům zprávy podobného typu, vydání nové verze nejpoužívanějšího prohlížeče na světě se však dotkne každého z nás - ať jej přímo používáme pro prohlížení webových stránek, nebo ne.

Proč nová verze?

    Důvodů pro novou verzi tohoto prohlížeče je hned několik. Tím nejdůležitějším je bezesporu bezpečnost. Ačkoliv konkurenční prohlížeče obsahují bezpečnostní chyby také, IE ve verzi 6 prohrávalo a prohrává dodnes na celé čáře. I když vývojáři Microsoftu neustále pracují na aktualizacích, jednoduše nestačí ,,záplatovat" další, nově objevené chyby. V dnešní době nebezpečného internetu je surfování s ,,čistým", neaktualizovaným Explorerem téměř sebevražda pro Vaše cenná data.
    Dalším důvodem je jistě i stále zvyšující se podíl lidí, kteří IE přestávají používat především díky jeho zastaralosti, nedostatkem funkcí či opět, bezpečnosti.

Novinky

    Hlavním tahákem sedmé verze má být právě bezpečnost. I když toto Microsoft tvrdí u téměř všech svých produktů, na IE si dal údajně velmi záležet, a mezi základními funkcemi nalezneme například ochranu proti automaticky otevíraným oknům, phishingu a dalšímu. Nový Explorer se také nechat inspirovat od své dokonalejší konkurence, a v základní výbavě naleznete také podporu pro záložky, neboli možnost otevírání více webových stránek v okně jednoho prohlížeče - zejména pokud s internetem pracujete aktivněji, dříve či později Vás musí ,,otravovat" plná lišta právě díky tomu, že se na každou stránku otevře nový prohlížeč. Vzhled nové verze je také trochu kompaktnější, neboli v překladu, budete mít více prostoru na monitoru pro prohlížení stránek. nově vypadá i ikonka samotného prohlížeče, o které se musí každému člověku vlastnícímu Windows již zdát.

Nové jádro

    Na vývoji nové verze se také aktivně podíleli weboví vývojáři, kterým právě stará verze Exploreru zajistila nejednu bezesnou noc. Staré verze (4,5 i 6) totiž velmi bídně dodržovaly normy, které určují standardy pro tvorbu webových aplikací. V důsledku tak musely být téměř každé webové stránky, které mají fungovat na všech prohlížečích, psány částečně ve dvou verzích  - ta první pro IE, a ta druhá pro zbytek prohlížečů, které standardy dodržují. Nutno podotknout, že nová verze je v tomto ohledu mnohem dále. I když některé menší chybky do dnešního dne opraveny nebyly a asi již ani nebudou, nová verze ty nejzávažnější chyby odstraňuje.

Kde to stáhnout?

Nová verze 7 je v těchto dnech stále ještě ve verzi beta, resp. Release Candidate (neboli kandidát na plnou verzi), nicméně během tohoto měsíce bude oficiální verze vypuštěna. Pokud máte zájem o vyzkoušení této betaverze, můžete tak učinit již teď, a prohlížeč stáhnout z oficiálních stránek Microsoftu. To však doporučuji pouze technicky zdatnějším jedincům - nová verze se překopíruje přes stávající verzi 6 a její odstranění není z pohledu začátečníka triviální. Ti trpělivější však jistě počkají na ostrou verzi, která bude automaticky zažazena mezi aktualizace, a vy poté můžete rozhodnout o instalaci.

Závěrem

Nová verze přináší řadu nových funkcí, zlepšení bezpečnosti. Měl jsem možnost otestovat betaverzi a z vlastní zkušenosti vřele doporučuji nainstalovat ihned, jak se nová verze objeví. Po nainstalování nové verze by se neměly, i přes nové vykreslovací jádro, objevit problémy typu špatně zobrazených stránek apod.. 
 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma