K čemu RSS


Každý člověk, který je vytížen prací, rodinou či jinými zájmy, dnes jistě počítá každou volnou minutu. Avšak každý takovýto člověk chce být také pravidelně informován, co se děje ve světe, tentokrát konkrétně ve světě internetu. Obvyklým rituálem v případě zjišťování informací je tak rychlé proběhnutí obvyklých serverů, zjištění, zda jsou nějaké nové zprávy, opuštění a návštěva dalšího portálu. Právě tento proces muže být však poněkud zdržující a především, nepřijde Vám divné, každý den klikat pořád na ty samé odkazy a projíždět, co je nového? Právě proto je tu RSS.

Co je RSS

RSS není v podstatě nic jiného, než další formát pro výměnu dat mezi počítači. RSS se však konkrétně využívá pro stahování novinek ze serverů. Server, který pravidelně čtete, jednoduše každý den (hodinu) vygeneruje RSS soubor, který nabídne ke stažení na své speciální webové adrese a vy si jej poté můžete zpracovat ve svém oblíbeném programu - ať již ve speciální čtečce RSS souborů, nebo ve Vašem oblíbeném klientovi pro čtení pošty (např. velmi oblíbený Thunderbird od Mozilly). Právě v tomto programu si totiž uložíte seznam Vašich oblíbených serverů a .... jaký je výsledek? Veškeré novinky (nové články, produkty) od dotyčného serveru se Vám právě prostřednictvím RSS seřadí ve složce, stejně jako přijaté emaily. V případě, že Vás titulek zaujme, na něj kliknete a v okně, kde běžně vidíte emaily, se Vám otevře text článku. Pohodlné a jednoduché.

RSS je lepší

Pokud z nějakého důvodu milujete klikání zkrze servery, blikající bannery, či trpíte jinou úchylkou pro procházení internetu, pravděpodobně Vás nikdo nepřesvědčí. Těm ostatním však vřele doporučuji vyzkoušet právě RSS - nejen, že Vám dokáže ušetřit mnoho času, ale je to také mnohem pohodlnější. Odkaz na RSS soubor příslušného serveru je možné najít většinou v patě, kde jej při troše hledání naleznete - alespoň u serverů, kde to má smysl, tedy tam, kde je frekvence vydávání článků poněkud vyšší, než u firemní prezentace... 
 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma