VOIP - záchrana při volání na pevnou linku


Také Vás v poslední době poměrně dost trápí poplatky za telefonní linku? Platíte stále několik set korun měsíčně, i když za měsíc z pevné linky voláte jen několik minut do měsíce? Přijde Vás v přepočtu jedna minuta hovoru dráž, než kdybyste volali mobilním telefonem?

Pevná ze setrvačnosti

Z vlastní zkušenosti vím, že mnoho lidí si dnes nechává doma pevnou linku pouze ze setrvačnosti či zkrátka kvůli tomu, že ti, kdo jim volají, to mají levnější. Do jisté doby poněkud vyšší cena za to, že nám na telefon doma padá prach, nevadila především těm, kteří měli nejnižší tarif od společnosti Telecom a říkali si, že ,,ty tři stovky nejsou tak hrozné". Nicméně s poslední změnou v jejich cenících by se měli zamyslet už i ti, kdo telefon používají pouze na přijímání hovorů a občasné volání. Právě na občasné volání totiž Telecom tvrdě zaútočil a zavedl spojovací poplatek - v praxi to tak znamená, že kromě paušálu za provoz linky platíte 6,- kč za každé uskutečněné spojení. Pokud tedy chcete na půl minuty zavolat, bude Vás to stát zhruba 7kč, což mi ze strany Telecomu skutečně přijde jako aprílový žertík. Nyní mi už přijde i těch zhruba 300,- Kč za provoz naprosto nesmyslných, protože díky ceně volání je lepší si zavolat raději z mobilu. A na co mi je telefon, který neumí volat? Na nic.

Kdo nezná VOIP

VOIP neboli ,,voice over IP" zažívá ve světe internetu rozmach již poměrně dlouhou dobu. Jedná se o to, že přenosovou cestou je internet. Ve zkratce je zásadní výhoda v tom, že zatímco Telecomu musíte platit náklady za dráty a přenosové cesty, které k Vám domů přivede, u VOIP operátora takové náklady odpadají. Zkrátka a dobře - přenos hlasu probíhá po internetu a vy platíte pouze za služby, které souvisí s přenosem hlasu.

VOIP je budoucnost

    Vzhledem k tomu, že v ČR je v dnešní době již dostatek VOIP operátorů,  si můžete bez problému vybrat jakéhokoliv z nich a začít jej používat. Při pohledu na nabídy Vás jistě potěší ceny, které se pohybují pod 1,- Kč na pevnou linku, a o něco vyšší cenu na mobilní telefon. Především ale nemusíte platit žádný paušál za to, že telefon nepoužíváte. V praxi to tedy znamená, že pokud za měsíc provoláte 30 minut, nebude Vás to stát cca 300,- Kč jako v případě běžné pevné linky, ale cca 20,-Kč, což už je určitý rozdíl.

    Ta největší výhoda však přichází se vzdáleností. Přísloví ,,internet boří vzdálenosti" určitě platí, a v případě VOIP volání to platí několikanásobně. Máte příbuzného v USA, Číně nebo Austrálii? Podívejte se do ceníku našeho ,,pevného" operátora, a porovnejte s cenou v případě VOIP volání - budete mile překvapeni.

    Navíc pro ty, kdo volají více, než je zdrávo, někteří operátoři připravili skutečně lahůdku - za cenu nejvyššího tarifu , která se pohybuje kolem 300,- kč dostanete neomezené volání na pevné linky ZDARMA a platíte pouze za hovory na mobil......

VOIP a problémy

Počítat s VOIP však samozřejmě může pouze ten, kdo používá internet - tedy v dnešní době samozřejmě internet, který neprovozujete na starém, 56kbps modemu. Pro VOIP volání je třeba rychlejší připojení k internetu (512kbps by mělo stačit), které však v dnešní době již není problém. Kvalita volání závisí v mnohém právě na kvalitě připojení - pokud Vaše připojení často vypadává, máte pomalé odezvy, či je zkrátka pomalé, na VOIP volání zapomeňte zejména v případě firemních jednání jsou ozvěny či prodlevy mezi odpověďmi nepřijatelné a volání je zatím nepoužitelné. VOIP je ideální na připojení pevnou linkou, tzn. kabelová televize či ADSL. U ostatních připojení je třeba vše vyzkoušet...

Co se změní

V případě, že máte kvalitní připojení, což zejména ve větších městech není problém, kontaktujte jednoho z operátorů VOIP. Během několika málo minut Vám bude vytvořen účet a můžete začít volat. Volat můžete jednak z běžného mikrofonu a sluchátek na počítači, nebo můžete zakoupit speciální telefon, který se zapojí do počítačové sítě, a funguje jako normální telefon. Pokud někdo volá Vám, je Vám přiděleno číslo a ostatní Vám volají za ceny místního volání. Ideální....

Odkazy

  • www.fayn.cz
  • www.ha-loo.cz
  • www.volny.cz


 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma