Flash a webové stránky

  
    Flash - dříve potencionální nástupce klasického HTML, dnes výborný doplněk webových stránek. Proč je ale dnes Flash pasován ,,pouze" jako doplněk webu, a ne jeho plnohodnotná náhražka? Chtěli byste si nechat popustit uzdu své fantazii, ale nevíte, co si můžete dovolit při svém návrhu? Na tyto otázky Vám rádi odpovíme v tomto článku.

Doba Flashe je pryč

    Původní nástup technologie Flash byl jedinečný. S jeho přístupem se na webové stránky konečně dostaly animace a s rostoucím počtem nainstalovaných pluginů (Flash vyžaduje pro provoz přídavnou instalaci) značně narostla jeho obliba. V době internetové bubliny bylo dokonce velmi moderní mít kompletní webové stránky ve Flashi a být tak IN.
    Postupem času se však začaly objevovat zásadní nedostatky. Technologie jako taková je bezvadná věc, avšak ostatní důležité věci, které s ní souvisí, jsou poměrně problematické.

Aktualizovatelnost - web ve flashi samozřejmě aktualizovat lze, nicméně náklady na zprovoznění a skutečně 100% funkčnost jsou někde mnohem jinde, než v případě ,,běžných webových stránek"

Cena za vytvoření
- u Flashových animací, zejména potom celých webů, je značně nedoceněna náročnost na jejich vytvoření. Je třeba si uvědomit, že Flashová prezentace přidáší do webu další rozměr, který však programátora či grafika stojí několikanásobně více času, než v případě statické stránky. Zejména domluva nad konkrétní animací je velmi problematická, a samotné diskuse nad pohyblivostí webu jsou pro firmu mnohdy nákladnější, než vytvoření kompletního běžného webu.

Běžný uživatel není připraven - běžný uživatel internetu, který do počítače nekouká celé dny, má, jednoduše řečeno, silně zjednodušené počítačové vidění. Na webové stránce vidí jen ty nejvýraznější odkazy, nepozná běžný text od odkazu či nerozezná další detaily. V případě skutečně ,,přefintěného Flashe" se může lehce stát, že návštěvník ani nepozná, kam má kliknout, a raději uteče

Vyhledávače - v případě kompletního webu ve Flashi je také třeba počítat s tím, že animace Flash je brána stále jako animace nezávisle na tom, jestli v ní je text, či nikoliv. Vyhledávače flashem neumí ,,prolézt" a proto v případě použití počítejte s tím, že ve vyhledávačích Váš web pravděpodobně nenaleznete.

Cena

Vytvoření animace Flash je skutečně náročná záležitost. I vytvoření jednoduchého banneru s sebou může nést náklady na delší konzultace typu ,,toto písmenko ať letí pomaleji" a cena se tak může protáhnout. Animace Flash jsou jistě vhodným oživením, nicméně v případě jejich tvorby si však skutečně rozmyslete, zda se náklady na jejich vytvoření vrátí....

Je Flash v ceně?

Animace Flash pochopitelně v ceně našich standardních služeb být nemohou. Díky tomu, že animace se nedají zautomatizovat, znamená každá animace nový originál, jehož vytvoření stojí samozřejmě čas.

Závěrem

Animace Flash se zkrátka v dnešní době stále využívají. Pokud potřebujete prezentaci na EFEKT, určitě flash použijte, nicméně stále nechte otevřená zadní vrátka vyhledávačům i lidem bez Flashe v podobě alternativních stránek v klasickém HTML. Ta pravá síla Flashe se však projevuje v případě reklamních bannerů, kdy díky vektorovému formátu lze do velmi malé velikosti vměstnat poměrně dlouhé animace. V případě, že máte zájem o vytvoření Flash doplňků webu, či zkrátka jen chcete zaslat nabídku, nás kontaktujte. Děkujeme


 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma