WWW - World wide web

Mnoho z návštěvníků internetu si ke každé internetové stránky automaticky přidává slovo WWW. Co však WWW znamená, resp. proč je nutnou součástí každé www stránky?

Co je WWW

WWW je zkratka pro World Wide Web - neboli celosvětovou pavučinu. Neznamená to však nic jiného, než označení služby internetu. Že je na internetu pouze WWW jako webové stránky, a nic jiného? Někteří z Vás možná znají službu FTP, která slouží pro přenos souborů přes internet, podobně jako z disku na disk ve Vašem počítači. Pokud by například Seznam poskytoval službu FTP, namísto www.seznam.cz byste napsali ftp.seznam.cz, a počítači byste tím sdělili, že nechcete navštívit www stránky Seznamu, ale jeho službu pro kopírování souborů.

WWW vždy, WWW všude

V tomto článku čerpám víceméně z praxe - mnozí z našich zákazníků zkrátka mírně znejistí, pokud ve webové adrese zkrátka nevidí své WWW. Jak je to tedy s adresou libovolné stránky, kdy se www psát musí, a kdy můžeme ona tři písmena klidně vynechat?

To, zda do webové adresy musíte zadat adresu s www nebo bez něj, závisí především na nastavení konkrétního webu. Například Seznam funguje s oběma adresami - www.seznam.cz i seznam.cz, což je dle mého názoru dobře. Ti, kteří vidí do hlubin návštěvníka, na variantu s i bez www myslí, a služba bez problémů funguje. Pokud tedy zadáte do adresy prohlížeče onas.cz právě bez www, budete přesměrováni na adresu www.onas.cz.

Jak tedy můžete vidět, webové stránky skutečně můžete zobrazit bez toho, aby musely obsahovat www. Typické je to například u domén 3.řádu, kdy se v podstatě prostor pro www nahrazuje právě doménou třetího řádu - pokud tedy v rámci služby Onas.cz budete mít webové stránky pod doménou 3.řádu, www v adrese uvádět nemusíte.

Proč je WWW důležité

Možná výše uvedený text někomu přijde jako slovíčkaření, nicméně berte to také z druhé stránky. Viděli jste např. v úplně každé reklamě na nějaký portál magické www? Představte si, že začneme náš portál propagovat v televizi jako Onas.cz. Lidé to uvidí, napíší do prohlížeče onas.cz a ...... chyba serveru, stránka nenalazena. Co myslíte, dostane se k nám takový člověk ? Uteče a již v životě nepřijde....

Pokud na svém webu nemáte přesměrování z adresy bez WWW na adresu s ní, pořádejte svého administrátora či správce serveru, aby to urychleně zařídil. Pokud se někde představujete, jistě také neříkáte, že jste z VéVéVé. 
 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma