Chcete hezčí nadpisy?


Pokud již nějakou dobu surfujete světem internetu, jistě jste si všimli, že na všech serverech, ať již na amatérských, polo-profesionálních, či těch úplně nejrozsáhlejších, se používají stále stejné typy fontů  - tedy písem. Je to proto, že ve standardní nabídce operačního systému jsou pouze základní typy - Arial, Verdana, Times New Roman a několik dalších. U každé kategorie serverů se fonty nepoužívají z jiného důvodu - někde z důvodů zátěže stroje, někde z jiných důvodů.

Chci na své webovky jiné fonty než ty standardní

Pokud se rozhodnete, že u svých www stránek nechcete zapadnout do šedi, a chcete mít naprosto unikátní typ fontu, čtěte dále.

Trocha teorie

I když jsme nyní v 21. století, současné technologie a standardy zkrátka neumožňují až tak úplně jednoduchou záměnu standardního fontu Arial, Verdana či jiného za některý jiný, za takový, který se líbí Vám. Pokud se skutečně rozhodnete pro nestandardní použití fontů na svém webu a budete to po svém webdesignerovi požadovat, má pouze několik málo možností :

  1. může použít standardní cestu pomocí ,,natažení" fontu pomocí stylování CSS. Nechceme Vás zatěžovat technickými detaily, avšak prakticky tato změna funguje pouze v prohlížeči Internet Explorer. Při současném stavu, kdy IE již není absolutně dominantní prohlížeč, to není právě to ideální řešení.
  2. druhá varianta, která je mnohem složitější, náročnější, avšak o to efektnější, je v použití metody Image replacement. Tuto metodu používají profesionální webová studia, jejichž zákazníci se skutečně chtějí odlišovat. Spočívá v tom, že text je při toku dokumentu nahrazen odpovídajícím obrázkem.
Pokud jste se, ať již profesionálně, či pouze pro zábavu, pokoušeli vytvořit hezký nadpis své stránky, museli jste otevřít oblíbený grafický editor, poté v něm napsat text daným fontem, uložit jako obrázek, a navíc jej poté vložit namísto původního nadpisu jako obrázek. Zkrátka a dobře - trvalo to a bohužel, nemá to takový účinek, jako když použijete nadpis.

Lepší způsob je samozřejmě ten druhý, protože v současné době se velmi rozmáhají také alternativní prohlížeče a proto je dobré, pokud se stránky zobrazují všude alespoň přibližně stejně. Obecně je také dobré používat své oblíbené exotické fonty spíše u nadpisů, popisků apod.. protože jejich použití u běžného textu by, z důvodu nižší čitelnosti, mohlo zákazníka spíše odradit. Druhá funkce je však poměrně drahou záležitostí a webová studia Vám ji zdarma jistě neimplementují.

Trocha praxe

Pokud jste teoretickou část nepřeskočili, jistě již víte, že implementace nestandardních fontů na www stránky není tou nejlehčí a nejlevnější záležitostí. Proč o tom však zde, na serveru Onas.cz píšeme? Zatímco jiná webová studia si za tuto funkci řeknou velmi tučnou sumu, u nás máte tuto funkci v ceně webových stránek. Vidíte nadpisy, které používáme na našem serveru? Právě toto je ta technologie, která Vašim textům na webových stránkách dodá ten správný ,,šmrnc". Jsme schopni do Vašich stránek implementovat téměř libovolný font, který nám dodáte ve formátu TTF.

V rámci webové prezentace Onas.cz tak můžete tuto funkci využít i vy, a to zcela ZDARMA.

 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma