Úprava obrázků pro použití na internetu


Obrázky, které budete vkládat na internet, musí (nebo by alespoň měly) dodržovat určité podmínky.  Ať již pro vytvoření obtázku na svůj počítač použijete scanner nebo digitální fotoaparát, vždy má tento obrázek rozlišení, které je pro použití na internetu naprosto zbytečné.

Obrázek, který nafotíte či naskenujete, má obvykle až 100x větší velikost, než je třeba pro použití na internetu. V případě, že jej na internet nahrajete v původní velikosti, to znamená následující :

  • Uživatelé s pomalejším připojením na internet načítání obrázku raději zavřou, než by se dočkali jeho načtení
  • Prostor, který máte na internetu vymezen, není neomezený, a je pouze na Vás, zda jej chcete mít 100x větší nebo ne.
  • Šetříte i svůj čas - nahrávání takovýchto obrázků na internet je  několikanásobně zdlouhavější, než nakopírování jejich upravených verzí.

Jakým způsobem tedy upravit obrázky pro použití na internetu?

1) Naskenujte či nafoťte své obrázky a uložte je do nově vytvořeného adresáře ve Vašem počítači. Pro ukázku budeme počítat s adresářem c:\obrazky. Do složky nahrajte / naskenujte / nafoťte všechny obrázky, které chcete zmenšit.

2) Do svého počítače si zkopírujte soubor, který je ke stažení zde. Jedná se o program JPEG Resampler, který slouží pro zmenšení fotografíí. Program je česky, zdarma a ovládání je velmi snadné.

3) Po stažení klikněte na soubor , který je v tuto chvíli již uložen na disku Vašeho počítače.

4) Po kliknutí  prosím následujte  instalátor tohoto programu. Je třeba souhlasit  s licenčními podmínkami.5) Po kliknutí na tlačítko ,,další" se objeví formulář pro zadání cesty - obvykle C:\Program Files\JPEG Resampler. Tuto cestu můžete zachovat a klikněte na další. Po samotné instalaci nezapomeňte zaškrtnout volbu pro umístění zástupce programu na plochu - ikona totoho programu se Vám objeví přímo na ploše, a nemusíte ji hledat v nabídce Start.6) Jakmile je instalace ukončena, můžete ihned spustit program (není třeba restart počítače).
7) Obrazovka programu vypadá stejně, jako na obrázku níže. Popis jednotlivých tlačítek je pod obrázkem.
Popis funkce samotného programu

každý krok je označen v obrázku příslušným číslem.

1)
Vyberte složku, ve které se nacházejí Vaše fotografie. Pozor!!! Program nebere ohled na obrázky v podadresářích a jeho funkce se vztahuje pouze přímo k souborům, které jsou přímo v adresáři (v tomto případě c:\obrazky)

2) Vyberte cílovou složku - v případě, že chcete obrázky přepsat, zvolte složku stejnou, jako v bodě 1)

3) V případě, že obrázky budete skutečně přepisovat, je třeba to potvrdit zaškrtnutím políčka (3)

4) Vyberte, jakou maximální velikost má obrázek mít - doporučujeme nechat standardní 800x600

5) Velikost si můžete případně změnit i sami, 800x600 však většinou skutečně dostačuje.

6) Stiskněte tlačítko Start a vyčkejte, dokud počítač nezmenší obrázky na novou velikost.

7) V dolní části programu můžete vidět, o kolik procent se Vaše obrázky celkově zmenšily. V případě většího počtu můžete také sledovat průběh celé operace.

A to je vše. Ve Vámi zvolené cílové složce se nyní nacházejí původní obrázky, avšak ve velikosti, která je dostačující a  vhodná pro použití na internetu. Obrázky nyní můžete použít ve své fotogalerii či nabídnout ke stažení na svých www stránkách.

 
Domů | Spolupráce | Slovníček pojmů | WWW zdarma